Studentima i diplomcima Medicinskog fakulteta u Beogradu preti prava pravcata profesionalna katastrofa, jer diplome njihovog, inače nekada izuzetno priznatog i cenjenog fakulteta,
sada prete da postanu nevažeće u celom svetu.
Ovaj problem nastao je zbog blokada na fakultetu koje su dovele do prekida nastave, vežbi i kliničkih praksi, što ugrožava akademski status i buduće profesionalne mogućnosti studenata.
Prema informacijama, 26. marta je Nacionalnom akreditacionom telu (NAT) Srbije stiglo pismo od Svetske federacije za medicinsko obrazovanje (WFME), u kojem se traže hitne informacije o situaciji na Medicinskom fakultetu.
Federacija je izrazila zabrinutost zbog problema u obrazovnom procesu, naročito kada je reč o studentima programa na engleskom jeziku.
Nacionalno akreditaciono telo (NAT) mora biti akreditovano od strane WFME kako bi diplome srpskih medicinskih radnika bile priznate u inostranstvu.
Profesor Nebojša Tasić, član Komisije za akreditaciju visokoškolskih ustanova, potvrdio je ozbiljnost situacije.
“Svetska federacija za medicinsko obrazovanje uputila je srpskom NAT dopis sa obaveštenjem da je primila informaciju od ‘zabrinutih roditelja’ zbog teške krize na Medicinskom fakultetu, sa naglaskom na to da je velikom broju studenata onemogućeno obrazovanje, ispiti, klinička praksa, a sa naročitom zabrinutošću za program na engleskom, koji je obustavljen.”
“Ako se situacija uskoro ne normalizuje, postoji opasnost da WFME ne akredituje NAT Srbije. To bi značilo da se diplome naših zdravstvenih radnika ne priznaju u inostranstvu i da će im biti onemogućeni pristup bilo kakvom stručnom usavršavanju. Ovim se zapravo potpuno blokira dalja internacionalizacija visokog obrazovanja u polju medicinskih nauka, jer i niko iz inostranstva neće dolaziti na fakultete čije diplome nisu priznate u svetu”, navodi Tasić za Kurir.
Mejl koji je WFME poslao NAT-u iznosi zabrinutost zbog teške situacije na Medicinskom fakultetu, navodeći da postoji “kompletan kolaps akademskog upravljanja”, uz “ozbiljna kršenja i zanemarivanja” koja su dovela do toga da hiljade studenata ostanu bez nastave, ispita i kliničkog treninga.
Ako blokade na fakultetu ne budu ubrzo rešene, postoji ozbiljna opasnost da diplome srpskih medicinskih radnika prestanu da budu priznate.
Ova situacija takođe ugrožava i internacionalizaciju medicinskog obrazovanja u Srbiji, jer će strani studenti i nastavnici biti obavezani da se distanciraju od fakulteta čije diplome nisu priznate globalno.
Ukoliko se problem ne reši u najskorijem roku, srpski medicinski fakulteti mogli bi se suočiti sa ozbiljnim posledicama koje će trajno ugroziti reputaciju i status srpskog obrazovanja na globalnom nivou.